Gabionový plot – čo je to a do akej záhrady je vhodný?

Možno ste už o gabione počuli, možno ešte nie – isté však je, že sa stáva novodobým záhradným hitom. Časté referencie naňho sú, že je síce pevný a kvalitný, ale veľmi drahý. Čo je na tom pravdy?

Gabionový plot – čo je to a do akej záhrady je vhodný?
(zdroj: unsplash.com)

Multifunkčný plot

Gabion je v skutočnosti drôtená konštrukcia zložená z oceľových prútov a zmontovaná do tvaru kocky alebo kvádra. Táto konštrukcia sa plní ľubovoľným trvácnym materiálom ako kameň, kamenná kôra, dekoračné sklo, žulové kocky a podobne. Gabion sa využíva na stavbu moderných plotov, kvalitných oporných múrov a na rôzne dekoračné alebo funkčné úpravy záhrad. Vo vašej záhrade ho môžete využiť napríklad ako oplotenie, oporný múr, živý plot, vyvýšený záhon, prístrešok alebo dokonca aj ako obklad na stenu.

Odolný, ekologický a nerozbitný

Asi najväčšou výhodou gabionu je jeho životnosť. Výrobcovia obvykle uvádzajú päťdesiat rokov, v praxi to však býva až sto. Ide navyše o plot, ktorý nemá žiadne náklady na údržbu, takže sa vám nemôže stať, že by ste ho niekedy museli brúsiť, lakovať, ošetrovať či vymieňať v ňom prehnité dosky. Okrem toho je gabionový plot odolný aj voči extrémnej záťaži a vonkajším vplyvom. Vytvorí výbornú protihlukovú a protiveternú stenu a ako bonus je ešte šetrný voči prírode a stopercentne recyklovateľný, čiže ekologický.

Ak si zvolíte ako typ svojho plotu gabionové koše, aj montáž je veľmi jednoduchá, pretože pri nej netreba nič betónovať. Je to dorbý spôsob, ako ušetriť. Zistite aj veľa ďalších tipov, pre tentokrát ako ušetriť v domácnosti.

Voda, sneh, kamienky či soľ z cesty vám už neublížia

Samozrejme, ako sme už v úvode spomínali, najväčšou nevýhodou gabionu je jeho cena. Je totiž oproti ostatným typom plotov omnoho drahší, na druhej strane vás však v súvislosti s údržbou a životnosťou bude stáť omnoho menej, než iný plotový systém. Firmy navyše poskytujú viaceré cenové kategórie, v ktorých u vás gabion zhotovia, takže vybrať si môžu aj tí, ktorí majú pevne stanovený rodinný rozpočet. Pre koho je teda gabion jednoznačnou a dobrou voľbou? Napríklad pre tých, ktorí bývajú blízko hlavnej cesty a na plote majú všetko, čo sa práve na ceste nachádza, aj pre tých, ktorí sa rozhodli svojej záhrade a okoliu domu dodať nadčasovosť a štýlový dizajn. Ich prírodný vzhľad navyše nie je len vzhľadom – je štatisticky dokázané, že zaťažujú životné prostredie až o 80 % menej, než betónové ploty.

Všetko aj pre stavbu plotu môžete kúpiť online, nezabúdajte na zľavové kódy, vďaka ktorým môžete ušetriť nemalé peniaze a to v stovkách obľúbených slovenských eshopoch.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!