Jarné upratovanie potrebuje aj vaša záhrada – ako si s ním poradiť?

Jar je pre záhradkárov najkrajším a zároveň najťažším ročným obdobím, pretože s prvými slnečnými lúčmi sa príroda začína prebúdzať a pýtať si vašu pozornosť. Tak, ako obvykle na jar pripravujete svoju domácnosť veľkým upratovaním, by ste mali pripraviť aj záhradu. Čím začať?

Jarné upratovanie potrebuje aj vaša záhrada – ako si s ním poradiť?
(zdroj: unsplash.com)

Náradie je základ

Prvým krokom je samozrejme pripraviť si náradie, ktoré do záhrady budete potrebovať. Keďže ste sa ho celú zimu ani nedotkli, je nutné skontrolovať, v akom stave je. Nástroje ako záhradné nožnice, nožnice na plot a podobne musíte vyčistiť a nabrúsiť. Niektoré nástroje musíte aj komplet vymeniť, prípadne dokúpiť tie, ktoré vám chýbajú. Nezabúdajte na náradie, ktoré je poháňané batériou a treba ho nabiť. Na motoroch poháňaných plynom zasa nezabudnite vymeniť filtre.

Prerezávanie nezanedbávajte

Na jar viac, ako predtým, platí – preč so starým a dnu s novým. Platí to aj pre úpravu stromov a kríkov. V tomto období sú ešte v spiacom štádiu a staré drevo je lepšie viditeľné. Rovnako sa lepšie tvarujú rastliny predtým, než začnú pučať a zelenieť. Ak váhate, či sa vôbec do procesu prerezávania púšťať, vedzte, že je pre stromy a kríky životne dôležitý. Podporuje totiž rýchly nový rast a zvyšuje silu aj všestrannosť rastlín aj v období, keď sú teploty vyššie. Na odstránenie starých popadaných rastlín je dobré zaobstarať si drvičku.

Prvé sadenie

Jar je aj ideálne obdobie na to, aby ste mali pred burinou náskok. Ak ju odstránite ešte pred aktívnym vegetačným obdobím počas jari a leta, neprepadne tak skoro skaze. Neodporúča sa používať herbicídy, pretože tie môžu poškodiť záhradu – radšej použite motyku alebo ručné ťahanie. Pomôcť môže aj zakrytie mulčom. Dôležité je aj prevzdušniť trávnik. Najprv ho však musíte očistiť od machu, listov, odumretých rastlín, vetvičiek a podobne. Dbajte aj na pravidelné a rovnomerné hnojenie trávnika, aby ste sa vyhli farebným fľakom. Rovnako je potrebné pravidelné polievanie a kosenie. Prvé jarné mesiace sú aj mesiacmi na zasadenie zeleniny alebo byliniek. Upracte si teda pred výsadbou záhony. Ideálne je v tomto období sadiť koreňovú alebo listovú zeleninu.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!