Správna starostlivosť o orchideu – takto vám krásne zakvitne!

Táto exotická izbová rastlina je veľmi obľúbená vo väčšine domácností. Niektorý ľudia sa v tom priam vyžívajú a majú orchideí plné okná. Ako ju pestovať, aby z nej nezostali iba dve suché vetvičky, ale bola krásne obsypaná kvetmi? Prečítajte si článok a inštrukcie na to, ako správne pestovať orchideu.

Správna starostlivosť o orchideu – takto vám krásne zakvitne! (Foto: unsplash.com)

Všetko o polievaní

Voda a jej dávkovanie je pre životnosť vašej orchidei kľúčová. Všeobecne je známe, že prelievanie má negatívny vplyv pre tento druh rastlín. Hlavným pravidlom je polievať orchideu raz za 7 – 10 dní. Substrát by nemal byť nikdy premočený a to hlavne v zimných mesiacoch. Ideálna je na to odstáta, prevarená alebo dažďová voda. Orchideu zalievajte zrána, ideálne ju ponorte do nádoby s vodou na 30 minút. Sama si nasaje množstvo vody, ktoré potrebuje.

Ako hnojiť a starať sa po odkvitnutí

Okrem zálievky je dôležité aj hnojenie, ktoré podporí kvitnutie. V zásade by ste mali prihnojovať počas rastu. Vyberajte organické hnojivo určené na orchidei. Vďaka tomu bude rastlina odolnejšia aj voči škodcom a chorobám. Po odkvitnutí ju nemusíte hneď ostrihať, ale len odstraňujte suché kvety a skontrolujte stonku, listy aj výhonky. Vo vegetačnom období ju uložte na chladnejšie miesto a polievajte ich každých desať dní.

Presádzanie a rozmnožovanie

Ako presádzať orchideu? Môžete to uskutočniť len vtedy, keď nekvitne a medzi jednotlivými presádzaniami by mal byť aspoň rok odstup. Deň pred presádzaním orchideu zalejte a pohnojte. Potom ju opatrne vyberte z črepníka, zastrihnite suché konce koreňov a opatrne ju vložte do nového črepníka. Nezatláčajte a nevkladajte ju veľmi hlboko. Potom ju päť dní nepolievajte, jedine listy pokropte mierne vodou.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!