Sklon schodiska v interiéri

Schodisko je dôležitým spojovacím prvkom medzi jednotlivými poschodiami dvojposchodového domu, či mezonetového bytu. Aký sklon by ale malo schodisko mať, aby bolo užívateľsky komfortné a chôdza po ňom bola prirodzene príjemná?

Sklon schodiska v interiéri
Sklon schodiska v interiéri (zdroj: komerčný článok)

Schodisko je stavebný prvok, ktorý by mal byť riešený ideálne už v projektovej dokumentácii, pretože jeho správny návrh si vyžaduje odbornú znalosť. Pre pohodlný výstup na druhé poschodie platí, že by schodisko malo stúpať pod uhlom 25 až 41 °. Pokiaľ sa jeho sklon pohybuje v tomto rozmedzí, radí sa do kategórie bežných schodísk. Sklon okolo 35 ° (konkrétne 30 až 41 °) je ideálny pre riešenie centrálneho schodiska domu či bytu. „Aby sme taký sklon dosiahli, poslúži nám k tomu jednoduchý výpočet: 2h + b = 630 mm, kedy h značí výšku schodiskového stupňa a b zjednodušene povedané jeho hĺbku,“ vysvetľuje Petr Paksi, obchodný riaditeľ spoločnosti JAP FUTURE, ktorá sa zaoberá výrobou interiérových aj exteriérových schodísk, a dodáva: „Presnejšie sa jedná o vodorovnú vzdialenosť predných hrán schodiskových stupňov pri pohľade zhora.“ Pokiaľ má teda schodisko napríklad mierne skosené podstupnice (zvislé časti schodiskových stupňov), hodnotu b meriame od úrovne vrchnej hrany podstupnice.

Sklon schodiska v interiéri
(zdroj: komerčný článok)

Štandardná výška schodiskového stupňa sa pohybuje v rozmedzí 160 až 200 mm. Najmenšia dovolená hĺbka schodiskového stupňa je 210 mm. Výška aj hĺbka všetkých schodiskových stupňov v jednom schodiskovom ramene pritom musí byť nemenná.

Z vyššie uvedenej rovnice 2h + b = 630 mm vyplýva, že pre komfortný výstup po schodisku by sa mal po dosadení výsledok čo najviac blížiť 630 mm. Pre príklad:

• výška schodiskového stupňa: 180 mm
• hĺbka schodiskového stupňa: 270 mm

Po dosadení do rovnice:

2×180 + 270 = 630 mm

V uvedenom prípade sa sklon schodiska pohybuje v strede rozmedzia pre bežné schodiská (25 až 41 °) a zaisťuje tak pohodlný výstup. „Pri rekonštrukciách však často býva zložité uvedené hodnoty dodržať, pretože otvor aj priestor pre schodisko už sú vytvorené a v mnohých prípadoch ich nemožno upraviť. Vždy sa preto neváhajte obrátiť na odbornú firmu, ktorá vám pomôže navrhnúť najlepšie možné riešenie,“ dodáva na záver Petr Paksi z JAP FUTURE.

Sklon schodiska v interiéri
(zdroj: komerčný článok)

Komerčný článok

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!