Rekonštrukcia kúpeľne býva pre mnohých nočnou morou, pretože bývať v byte alebo dome s rozostavanou kúpeľňou nie je nič príjemné. Na druhej strane, ak ju urobíte raz a dobre, vydrží vám desiatky rokov bez nejakých väčších zásahov. Ako teda na to, aby ste to zvládli s nervami aj s financiami?
Plánujte a demontujte
Plánovanie – alfa a omega každej rekonštrukcie. Dobré je nakresliť si plán svojej vysnívanej, ale aj súčasnej kúpeľne. Nezabudnite naňho umiestniť sanitu a nábytok, no aj elektrinu a vodovodné potrubie, vrátane odtokov a polohy teplej aj studenej vody. Každá rekonštrukcia začína vždy demontážou. Ako prvé je najlepšie odstrániť električké spotrebiče, takže vo väčšine prípadov radiátor a svietidlá. Pokračujte nábytkom, ako sú police, skrinky a zrkadlá a až na záver si nechajte všetky položky spojené s vodovodným potrubím, ako je vaňa, sprcha, toaleta a i. Na všetko nové, čo budete do svojej zrekonštruovanej kúpeľne potrebovať, pokojne využite naše zľavy a kupóny, vďaka ktorým nakúpite výhodne a pohodlne.
Špinavú robotu si nechajte nakoniec
Keď ste sa zbavili všetkého hnuteľného, nasleduje obklad a podlahové dlaždice. Najprv je najlepšie odstrániť soklovú lištu. Dlaždice začnite s dlaždicou, ktorá pôsobí na dotyk uvoľnene. Rozbiť ju môžete dlátom, ale aj vŕtačkou (susedia to snáď prežijú). Potom odstráňte aj zvyšné dlaždice, škárovaciu hmotu, lepidlo aj nečistoty, ktoré po obkladačkách na podlahe mohli zostať. Rovnako postupujte aj v prípade obkladu. Rozloženie vodovodného potrubia závisí od toho, ako chcete mať rozloženú celú novú kúpeľňu – možno budete musieť premiestniť drenážne body, presunúť alebo zrušiť niektoré miesta prívodu vody, poprípade vytvoriť nové drenážne kanály.
Dodržujte presné poradie rekonštrukcie
Ešte predtým, než sa pustíte do rekonštrukcie, je dobré skontrolovať stav rozvodov a zásuviek, ktoré chcete nechať na ich pôvodnom mieste. Ak ste robili elektrinu v kúpeľni pred desiatkami rokov, dajte pozor, aby staré aj nové časti elektrického systému zodpovedali príslušným normám. Až potom si okruh prispôsobte a premiestnite káble tak, ako potrebujete. Môžete vytvoriť nové zásuvky, vypínače aj svietidlá. Na to sa vám určite budú hodiť aj naše zľavové kódy a akcie, ktoré vám pri každej väčšej aj menšej investícii do domácnosti pomáhajú aspoň čo-to ušetriť. Ak sa chystáte renovovať steny aj podlahu, stenami začnite ešte pred podlahou. Materiály na nich by mali odolať vysokej vlhkosti aj prípadnej striekajúcej vode. Sústreďte sa hlavne na vodotesnú farbu alebo obklad. Keď je položená a suchá aj podlaha, môžete začať s inštaláciou všetkého, čo potrebuje prívod a odtok vody. Ide predovšetkým o batérie, pevné alebo ručné sprchovacie hlavice, toaletu, vaňu, umývadlo, potom nasleduje radiátor a na záver si nechajte samotné osvetlenie kúpeľne.