Čoraz populárnejší škandinávsky štýl – ako ho u seba doma vyzdvihnúť?

Je málo štýlov, ktoré sa na prvých priečkach popularity držia dlho, a jedným z tohto mála je škandinávsky štýl. Jeho hlavnými znakmi sú jednoduchosť a praktickosť, a možno práve preto je medzi ľuďmi taký populárny. Viete, ako ho jednoducho dostať do svojej domácnosti bez toho, aby ste museli prestavať celý byt alebo dom?

Čoraz populárnejší škandinávsky štýl - ako ho u seba doma vyzdvihnúť?
(zdroj: unsplash.com)

Zlepšite svoj život

To, čo sa ľuďom na škandinávskom spôsobe žitia tak páči, je nastolenie harmónie a trvácnosť. Jednoduché domáce prostredie tak vyplníte predmetmi, ktoré nielen že nezaťažujú životné prostredie a nenadržiavajú konzumnému spôsobu života, kedy si každý týždeň kupujete do domácnosti niečo nové, ale vo výsledku šetria aj vašu peňaženku. V princípe je úlohou škandinávskeho štýlu zlepšiť každodenný život. Preto ak zvažujete, že ho u seba doma zavediete, myslite na jeho najcharakteristickejšie znaky, medzi ktoré patrí funkčnosť, prírodné materiály, čisté línie, neutrálne farby, prirodzené svetlo a výrazné textúry.

Nebojte sa čiernej

Veľkou výhodou škandinávskeho štýlu je aj to, že sa hodí k akémukoľvek obdobiu a akémukoľvek inému štýlu. V praxi to znamená, že nemusíte vyhádzať všetok nábytok, ktorý už doma máte, len aby ste nakúpili nový v novom štýle, ale môžete kombinovať. Začať sa dá napríklad pri farebnej škále. Najpoužívanejšie farby v rámci škandinávskeho štýlu sú tie neutrálne a monochromatické, čiže všetky svetlé, teplé biele, odtiene hnedej s farebnými detailmi aj čierna. Siahnuť môžete aj po plyšovej ružovej, sivomodrej a akejkoľvek farby z prírody. Nebojte sa použiť aj výraznú čiernu – práve jej akcent naruší monotónnosť svetlejších odtieňov a prinesie pocit kontrastu. Čierne detaily v interiéri by mali poskytovať výrazný efekt, ale nenarúšať celkovú jednoduchosť. Takže úplne stačí, ak bude čierny iba jeden kus nábytku, svietidlo, textília alebo menšia dekorácia.

Minimalizmus, ale nie studený

Prírodné materiály sú základ. Škandinávci totiž veľmi radi vo všetkom odrážajú svoj vzťah k prírode. Či už hovoríme o dreve, bavlne, vlne alebo izbových rastlinách, niečo zo všetkého by pri zariaďovaní v škandinávskom štýle nemalo chýbať. Dajte pozor na to, aby sa vo vašej domácnosti namiesto škandinávskeho štýlu neocitol chladný a ostrý minimalizmus. Hoci škandinávsky štýl je v podstate minimalistický, môžete to zmierniť textíliami, ktoré vytvárajú pocit tepla. Najmä mäkké druhy ako vlna a mohér sú v chladnom období doslova nevyhnutnosťou. Pridávajú však aj estetický efekt, čo je v spojení s ich praktickým účelom naozaj užitočné aj pekné. Zabudnite na zapĺňanie priestoru veľkým množstvom dekorácií alebo predmetov. Najmä v dekorovaní by ste mali byť minimalista a myslieť na všetky spomenuté farby, materiály a praktickosť, ktorá by mala byť dodržaná aj pri estetických prvkoch interiéru.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!